Noin kolme vuotta sitten perustettu studio on nyt siirretty uusiin tiloihin.

Tärkeä Lähi-idän studio sai uudet tilat

Jaa somessa

Suunnitteilla on muun muassa naapurimaista tulleiden uskovien todistusvideoita.

Avainmedian johtaman arabienkielisen Al Hayat -kanavan ja farsinkielisen Mohabat TV:n yhteinen tv-studio Turkissa on tärkeä osa Lähi-idän eri kielillä tehtävää ohjelmatuotantoa.

Noin kolme vuotta sitten perustettu studio on nyt siirretty uusiin tiloihin.

Al Hayatin johtaja, Avainmedian muslimityötä johtava Aaron Ibrahim ja tuotantopäällikkö Markus Kujala kävivät elokuussa Turkissa ja asensivat laitteet uusiin tiloihin yhdessä paikallisten työntekijöiden kanssa.

Aiemmat tilat herättivät huomiota naapureissa, jotka valittivat studiolla kulkevien ihmisten runsaudesta. Nyt sijainti on valittu siten, ettei vastaavaa ongelmaa pitäisi muodostua.

Ohjelmia viidellä kielellä

Studiolla tuotetaan ohjelmia farsiksi, arabiaksi, dariksi, turkiksi sekä uutena kielenä kurdin kurmandži-murteella.

– Näiden kielten näkökulmasta Turkki on hyvä paikka studiolle. Näitä kansoja edustavien ohjelmantekijöiden on yleensä helppo päästä matkustamaan sinne, Ibrahim kertoo.

Studion kalenteriin on jo merkitty noin 500 ohjelman kuvaukset ensi vuoden syksyyn mennessä. Suunnitteilla on muun muassa muslimitaustaisten uskovien todistusvideoita.

– Turkissa on runsaasti näihin kansoihin kuuluvia uskovia, jotka pyrkivät jatkamaan matkaansa johonkin toiseen maahan. Pyrimme kuvaamaan heidän todistuksiaan ennen kuin he lähtevät. Sijainti on siinäkin mielessä erittäin strateginen.

Mohabat TV:n työntekijät ovat pääosin entisiä shiiamuslimeja ja Al Hayatin työntekijät puolestaan enimmäkseen sunnitaustaisia. Se, että jännitteisessä suhteessa olevien kansanryhmien edustajat työskentelevät sopuisasti yhdessä, on yksi osoitus evankeliumin muuttavasta voimasta, Ibrahim iloitsee.

Tiimin hyvä yhteishenki näkyi vahvana myös elokuisen asennusrupeaman yhteydessä.

Teksti Heikki Salmela

Tue kohdetta – lahjoita