Avainmedian Aaron Ibrahim mukana ideoimassa uudenlaista koulutuskokonaisuutta

Opintolinja valmentamaan ex-muslimeja omien kansojensa evankeliointiin

Jaa somessa

(Brasiliassa elää runsaasti Lähi-idästä tulleita siirtolaisia ja heidän jälkeläisiään. Kuvassa Rio de Janeirossa sijaitseva Kristus Vapahtaja -patsas. Kuva: Pexels / Joao Ricardo Januzzi)

Erityisesti muslimien parissa tehtävään lähetystyöhön varustava akateemisen tason työntekijäkoulutus on tiettävästi ensimmäinen laatuaan.

Brasiliassa baptistiyhteisön raamattukoulu on aloittamassa opintolinjan, joka valmentaa opiskelijoita muslimien parissa tehtävään lähetystyöhön. 

Useilla Brasilian paikkakunnilla toimiva Pioneira Baptist College (Faculdade Batista Pioneira) on suunnitellut opintolinjan yhdessä muslimitaustaisten kristittyjen kansainvälisen yhteisön Communio Messianican kanssa.

Opintolinja on suunnattu ensisijaisesti muslimitaustaisille uskoville. Koulutus antaa valmiuksia myös seurakuntatyöhön muslimitaustaisten kristittyjen parissa.

Pioneira Baptist College on Etelä-Brasiliassa toimivan Pioneira-baptistiliikkeen ylläpitämä. Liike on osa Latinalaisen Amerikan suurinta baptistikirkkokuntaa Convenção Batista Brasileiraa.

Opintolinjaa johtaa tunnettu brasilialainen teologi Luiz Sayāo. Tavoitteena on, että linjan ensimmäiset opiskelijat aloittavat opintonsa tämän vuoden aikana.

Idea opintolinjan käynnistämiseksi on peräisin Avainmedialta ja Communio Messianicalta.

– Erityisesti muslimilähetystyöhön valmentavaa akateemisen tason työntekijäkoulutusta ei tiettävästi ole aiemmin toteutettu missään, kertoo Communio Messianican johtoryhmän jäsen, Avainmedian muslimityön johtaja Aaron Ibrahim.

Koulutus antaa valmiuksia myös seurakuntatyöhön muslimitaustaisten kristittyjen parissa.

Pyrkimyksenä on tarjota opiskelijoille mahdollisuus jatkaa opintolinjalla vähintään M. A. -tutkintoon asti. Tutkinto vastaa karkeasti suomalaisyliopistojen maisteritasoa. Vierailevina opettajina opintolinjan kursseilla on tarkoitus hyödyntää Avainmedian ja Al Hayat -kanavan asiantuntijoita.

Noin 200 miljoonan asukkaan Brasiliassa elää runsaasti Lähi-idästä tulleita siirtolaisia ja heidän jälkeläisiään. Heidän joukossaan on myös islamista kristinuskoon kääntyneitä.

Tue kohdetta – lahjoita