Herätys jatkuu Etelä-Sudanin muslimipakolaisten keskuudessa

”Kerromme Jeesuksen rakkaudesta muttemme pakota ketään”

Jaa somessa

Etelä-Sudanissa muslimitaustaiset uskovat pystyvät kokoontumaan melko avoimesti, vaikka naapurimaassa Sudanissa heitä vainotaan. Maan helluntaikirkko evankelioi ja rakentaa väestöryhmien välistä rauhaa.

Avainmedia-lehdessä on viime vuosina julkaistu monia iloisia kuvia Afrikasta, kun Avainmedian sudanilainen kumppaniyhteisö, Kristuksen valo -seurakuntaverkosto, on kastanut uusia muslimitaustaisia uskovia Kristuksen seuraajiksi.

Käytännössä kaikki kuvat ovat Etelä-Sudanista, jossa verkosto toimii sudanilaispakolaisten keskuudessa muun muassa pakolaisleireillä. Verkoston kasvu on ollut kiihtyvää, ja siihen kuuluu nyt jo noin 5 000 entistä muslimia. Osa heistä asuu Sudanissa, osa Etelä-Sudanissa.

Etelä-Sudanin helluntaikirkon piispa Isaiah M. Dau arvioi, että hänen kotimaassaan on yhteensä 5 000–10 000 muslimitaustaista kristittyä.

– Heitä on useissa kirkoissa ja liikkeissä eri puolilla maata. He ovat kotoisin Sudanin Nubavuorilta ja Khartumista. Osa tuli Etelä-Sudanin alueelle jo ennen maamme itsenäistymistä.

Etelä-Sudan itsenäistyi vuonna 2011. Sitä ennen alue oli osa Sudania. Siksi Daun edustaman helluntaikirkonkin virallinen nimi on yhä Sudanin helluntaikirkko, Sudan Pentecostal Church.

Kun puhumme rauhasta, ihmiset ovat siitä iloisia. Samalla kerromme heille Jeesuksen rakkaudesta. 

Rauhanrakentaja pastoreita vihkimässä

Etelä-Sudanin 12 miljoonasta asukkaasta noin 60 prosenttia identifioi itsensä kristityksi. Afrikkalaisten heimouskontojen harjoittajia on noin kolmannes ja muslimeja noin kuusi prosenttia väestöstä.

Helluntaikirkolla on yli 250 000 jäsentä, mutta muslimitaustaisia heistä on hyvin pieni osa.

– Sain kuitenkin muutama vuosi sitten kunnian vihkiä kuusi tai seitsemän pastoria palvelemaan erityisesti muslimitaustaisia kristittyjä, Dau kertoo.

Hän vieraili kesäkuussa Suomessa Helluntailiikkeen maailmankonferenssissa. Tapahtumassa hän piti alustuksen osallistumisestaan maan sisäiseen rauhanprosessiin.

Etelä-Sudania repi vuosina 2013–2020 sisällissota, johon liittyi joukkomurhia, pakkosiirtoja ja muita ihmisoikeusloukkauksia. Jännitteet ja väkivalta eivät ole vieläkään täysin laantuneet, ja maan humanitaarinen tilanne on vaikea. Tulvat sekä naapurimaista Etelä-Sudaniin suuntautunut pakolaisuus vaikeuttavat tilannetta. Maa kärsii vakavasta ruokapulasta.

Rauhan rakentamisessa Dau on tehnyt yhteistyötä poliitikkojen, heimojohtajien, muiden kirkkojen ja muslimijohtajien kanssa.

Muista maista tiedetään, että evankeliumin julistaminen islaminuskoisille aiheuttaa jännitteitä uskontoryhmien välille. Dau korostaa, ettei rauhan rakentaminen ole ristiriidassa Jeesuksesta kertomisen kanssa.

– Sota kosketti maassamme kaikkia ihmisiä. Kun puhumme rauhasta, ihmiset ovat siitä iloisia. Samalla kerromme heille Jeesuksen rakkaudesta. Emme pakota heitä, koska kristinusko ei pakota ketään. Kunnioitamme muslimiveljiämme, ja kerromme sanomamme heille teoillamme ja sanoillamme. Ihmiset tekevät sitten omat päätöksensä.

Etelä-Sudanin alueella on pitkä perinne uskontojen rauhanomaisesta rinnakkaiselosta. 

”Ei” radikaalien riitelylle

Daun mukaan Etelä-Sudanin alueella on pitkä perinne uskontojen rauhanomaisesta rinnakkaiselosta. Samaan perheeseen on saattanut kuulua kristittyjä, muslimeja ja afrikkalaisten heimouskontojen edustajia.

Vuosien 2013–2020 sisällissotakin alkoi poliittisista ja heimojen välisistä ristiriidoista. Uskontojen rooli oli vähäinen.

– Jos radikaalit kristityt ja radikaalit muslimit riitelevät siitä, kuka on oikeassa ja kuka väärässä, syntyy konflikti. Kiitämme Jumalaa siitä, ettemme ole sellaista vielä kokeneet, Dau sanoo.

Tilanne selittää sen, miksi Kristuksen valo -verkosto voi järjestää julkisia kastetilaisuuksia Etelä-Sudanissa, vaikka Sudanissa sen jäseniä on vainottu. Etelä-Sudanissa yhteisö on kokenut vain muutamia väkivaltaisia hyökkäyksiä, ja niissäkin vainoajat näyttävät olleen islaminuskoisia sudanilaispakolaisia.

Maan suurimmat kirkkokunnat ovat katolinen ja anglikaaninen kirkko. Kristittyjen määrä on kasvanut viime vuosikymmeninä, kun heimouskontojen harjoittajia on kääntynyt kristityksi.

Avainmedia on tukenut Kristuksen valo -seurakuntia evankelistakoulutusten järjestämisessä, uskoon tulleiden opettamisessa sekä diakoniatyössä.

Kuvassa Kristuksen valo -yhteisön kastetilaisuuteen osallistuneita ihmisiä. Herätyksen laajetessa yhteisö on saanut järjestää kastejuhlia kiihtyvään tahtiin. Kuva: Kristuksen valo -yhteisö

Tue kohdetta – lahjoita